fbpx


WYSTAWA FOTOGRAFII

Marka i Jadwigi Czarneckich
"LUDZIE I ICH PASJE"

O wystawie:

Wystawa "Ludzie i ich pasje" to opowieść o ludziach Kujaw i Pomorza, dla których pasja stała się treścią i sensem życia.  Na wystawie zostanie zaprezentowanych trzydzieści sześć wieloportretów osobistych. Autorzy postanowili również zaprezentować siebie w postaci podwójnego wieloportretu, który został wykonany przez nich w ich studiu fotograficznym, w którym pracują i oddają się swojej pasji, fotografii.

Dzięki takiej formie panoramicznej fotografii Autorzy w nietypowy sposób tworzą opowieść o ludziach, umożliwiając oglądającym wnikliwe zapoznanie się z portretowanymi postaciami i przestrzeniami, w których pracują, odpoczywają oraz oddają się swoim pasjom. 

Partnerem wystawy jest Samorząd 
Województwa Kujaw​sko-Pomorskiego.

WYSTAWA FOTOGRAFII

w wirtualnej "Galerii 21 Wieku"
Autor: Jadwiga Czarnecka

O wystawie:

Wędrując wieczorami i nocami wzdłuż brzegu Morza Czarnego Autorka przy świetle Księżyca odnalazła swój świat wyobraźni i przeniosła go na obraz fotograficzny. Światło Księżyca skąpo oświetlało plan zdjęciowy tworząc magię miejsca, która trwała w czasie zmierzchu i początku nocy.  

Oglądając kolejne obrazy fotograficzne wchodzimy w świat osobistych baśni i przeżyć Autorki, w których kształt i kolor tworzą zadziwiające krajobrazy mogące być ilustracją opowiadania czy baśni, które co prawda nie zostały jeszcze napisane, ale do których została stworzona pełna ilustracja.  

Finezyjne operowanie barwami nocy ukazanymi w świetle Księżyca, refleksami, poruszonymi odblaskami światła Księżyca w nocnym morzu jest zaproszeniem skierowanym do odbiorcy, aby podążać tym śladem i na jego podstawie zbudować własną opowieść inspirowaną obejrzanymi obrazami. 


WEJŚCIE NA WYSTAWĘ

WYSTAWA FOTOGRAFII

w wirtualnej "Galerii 21 Wieku"
Autorzy: Jadwiga Czarnecka i Marek Czarnecki

O wystawie:

Autorzy są artystami fotografikami, którzy postanowili poprzez fotografię dronową zasygnalizować i przedstawić niebezpieczeństwa, jakie wynikają ze stosowania dronów.

Fotografie przedstawiane na wystawie poruszają temat zagrożeń wynikających z użytkowania oraz szerokiego stosowania bezzałogowych statków powietrznych, które są wykorzystywane rekreacyjnie, jak również do zadań cywilnych oraz wojskowych. 

Artyści poprzez projekt zadają pytanie, czy pojawienie się drona w powietrzu ma kojarzyć się z pokojowym jego wykorzystaniem, czy też każdorazowo ma nieść obawy o kontrolę, podsłuch, śledzenie, jak również potencjalny atak mający na celu zabójstwo. 

Wystawa jest protestem przeciwko wojnie i przemocy. Protestem przeciwko temu, że ktoś, gdzieś daleko, podejmuje decyzję, ingeruje w nasze życie, a gdy dojdzie do wniosku, że jesteśmy niebezpieczni, na podstawie uwzględnienia bliżej nieznanych kryteriów, to nas po prostu zlikwiduje. 

WEJŚCIE NA WYSTAWĘ

W wirtualnej "Galerii 21 Wieku" zapraszamy od kwietnia 2022 na zbiorową wystawę fotografii. Autorami są: Marek Czarnecki, Jadwiga Czarnecka oraz Olena Pryshchepa z Kijowa. 

O wystawie:
Wybuch wojny Rosyjsko-Ukraińskiej w dniu 24 lutego 2022 roku całkowicie odmienił bieg historii, który towarzyszył nam od ponad siedemdziesięciu lat. Wojna jest teraz bliska naszej granicy, a jej skutki w postaci przemieszczania się uciekinierów, chcących uniknąć śmierci, kalectwa czy po prostu szukających nowego miejsca do życia w krajach, nieobjętych wojną, odczuwamy wszyscy.
W międzyczasie dotarła do nas do Torunia i zamieszkała z nami najbliższa sercu naszego przyjaciela Olena ze swoją córką. Po tygodniowej podróży szczęśliwie odebraliśmy ją z Poznania.  Olena ma setki zdjęć Kijowa wykonywanych przez ostatnie lata. Pomyśleliśmy, że stworzymy współną wystawę. Po krótkim namyśle powstał tytuł wystawy: „Kijów miasto sprzed wojny” czyli sprzed kilku tygodni i kilku lat. Olena podzieliła się również z nami o swojej podróży w nieznane, do kraju, w którym nigdy nie była. Jej opowieść w postaci materiału video jest umieszczona w sali video otwierającej wystawę. Wystawa jaką stworzyliśmy jest naszym wyrazem sympatii jaki mamy do uciekinierów z Ukrainy, jest również zapisem koszmaru jakim jest ucieczka przed bombami i szaleństwem wojny. Chcemy, aby wypowiedź Oleny była przestrogą dla tych wszystkich, którym wydaje się,że wojny mogą być cywilizowane, a nie po prostu egzystencjalnie brutalne i poniżające swoje ofiary. 
Partnerem wystawy "Kijów miasto sprzed wojny" jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 WEJŚCIE NA WYSTAWĘ - PL

"Świat wyobraźni"
Krystyna Szalewska-Gałdyńska 
(1938-2022) 

Polska malarka, grafik, rysownik i poetka. Dyplom magistra grafiki uzyskała u profesora Ryszarda Krzywki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej prace prezentowane były na blisko 70 wystawach indywidualnych i ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Na wniosek Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2021 roku zostały zdigitalizowane 802 prace artystki, pochodzące ze zbiorów własnych artystki oraz ze zbiorów muzeów i instytucji. Prace artystki zostały zaprezentowane  w pięciu salach wystawowych, łącznie 108 prac. Wystawie towarzyszy katalog. Tym razem nie zobaczymy wernisażu, tak jak dotychczas się to odbywało. Artystka zmarła 2 stycznia 2022 roku. W sali VIDEO otwierającej wystawę będzie można zobaczyć siedem wywiadów przeprowadzonych przez Pawła ​Pęńsko w 2021 roku. Będziemy mogli jeszcze raz spotkać się z artystką i wysłuchać jej wypowiedzi o warsztacie pracy, skąd czerpała inspiracje, jak również o motywach sakralnych w sztuce. ​Partner wystawy Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Więcej o wystawie:
 WEJŚCIE NA WYSTAWĘ

JUBILEUSZOWA WYSTAWA FOTOGRAFII w Dworze Artusa w Toruniu

W roku 2020 uruchomiliśmy profesjonalną digitalizację płaskich dzieł sztuki w oparciu system Golden Thread firmy Image Science Associates spełniającej wymagania amerykańskiej agencji federalnej FADGI (Federal Agencies Digital Guidelines Initiative). Po przeprowadzeniu testów wdrożeniowych dr Marek Czarnecki został uhonorowany najwyższym czterogwiazdkowym certyfikatem kompetencji przyznanym przez Firmę Image Science Associates w porozumieniu z firmą AC&C będącą dystrybutorem systemów do kontroli jakości FADGI w procesach digitalizacji w Europie. 

Z przyjemnością informujemy, że znak "Made in Toruń" został przyznany Fundacji "For Photography" za system digitalizacji dzieł sztuki. Uroczyste wręczenie miało miejsce 26 maja 2021 roku w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu na Scenie Szekspirowskiej. 

WIRTUALNA GALERIA SZTUKI "Galeria 21 Wieku" zaprasza

Obecnie w Galerii 21 Wieku jest prezentowanych 9 wystaw artystów z Polski, Słowacji, Łotwy,  Włoch, Rumunii i Rosji. 
ZAPRASZAMY

TWÓRCY TORUNIA
 40-lecia twórczości Marka Czarneckiego​ Toruń 1981-1990

W ramach projektu "Twórcy Torunia" Fundacja "For Photography" w 2020 roku zdigitalizowała i upowszechniła część kolekcji fotografii z lat 1981-1989, których autorem jest fotografik Marek Czarnecki. Zdigitalizowanych zostało 1100 obiektów, negatywów czarno-białych (w tym 57 tworzących cykle fotograficzne lub samodzielne dzieła oraz 1043 poświęcone ludziom i architekturze Torunia). Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Projekt dofinansowano ze środków Miasta Toruń. Projekt zrealizowany będzie dzieki wsparciu Gminy Miasta Toruń. 

W ramach projektu, fundacja wykonała dla dwunastu twórców wizualnych związanych z Toruniem, cyfrowe reprodukcje ich prac, aparatem cyfrowym 80 Megapikseli. Reprodukcje wykonane zostały zgodnie z zaleceniami FADGI (Federal Agency Digitisation Guide Lines), będącego liderem w dziedzinie stanowienia norm digitalizacji dzieł sztuki na świecie.

Wejście do projektu

35-Gigapikselowa panorama Torunia 

największą panoramą w Polsce

Widok panoramy w całości. Zobacz 35-Gigapikselową panoramą w 100% na specjalnie stworzonej interaktywnej stronie - LINK

Panorama została wykonana z 1700 pojedynczych zdjęć. Wykonanie wszystkich zdjęć w postaci RAW zajęło ponad trzy godziny. Zastosowana ogniskowa 800 mm oraz wymagana bardzo duża głębia ostrości wynikająca z konieczności zmieszczenia w głębi ostrości obiektów oddalonych od siebie o ponad 300 metrów powodowały, że aby zapewnić właściwe parametry ekspozycji, zdecydowaliśmy się na wariant czułości ISO 1600, migawkę 1/640 s oraz przysłonę F29. Dzięki temu uniknęliśmy ryzyka poruszenia aparatu wynikającego z silnego wiatru, jaki nam towarzyszył w czasie sesji zdjęciowej w dniu 18 lipca 2020 roku. Gdybyśmy chcieli wydrukować panoramę, jej wymiar wyniesie 76 metrów długości i 30 metrów wysokości. Stworzona przez nas 35-gigapikselowa panorama Torunia mieści się w czołówce największych tego typu panoram świata. 

Autorzy projektu i fundacja For Photography dziękuje Panu Piotrowi Wieczorkowi z firmy Canon Polska za udostępnienie sprzętu i pomoc w realizacji projektu.

Więcej o projekcie 

Toruńczycy w okowach KORONAWIRUSA

ZBUDUJMY WSPÓLNIE ZBIOROWY PORTRET MIESZKAŃCÓW TORUNIA W OKRESIE PANDEMII KORONAWIRUSA 2020.



W 2020 roku cały świat został zaatakowany przez groźny wirus COVID-19. Wywołał on masowe zachorowania, niosąc ze sobą niebezpieczeństwo śmierci lub ciężkich powikłań. W celach ograniczenia jego działania zostaliśmy administracyjnie zmuszeni do pozostania w naszych domach, wspólnie z dziećmi próbującymi uczyć się zdalnie i pozostałą częścią rodziny. Miesiące mijają, obostrzenia są mniejsze, ale wirus ciągle nam zagraża. W tak trudnym okresie, jaki obecnie przeżywamy, wyszliśmy jako fundacja z projektem fotograficznym „Toruńczycy w okowach Koronawirusa”. 

Poprzez ten projekt zachęcamy do wspólnego stworzenia portretu mieszkańców Torunia zmagających się z życiem w czasach największej pandemii od wielu dziesięcioleci. Portret stworzony przy udziale mieszkańców Torunia i ludzi goszczących w Toruniu pozostanie w pamięci dla kolejnych pokoleń.

Więcej o projekcie  

POLECAMY STRONY

wejście

wejście

wejście

wejście