fbpx

  


35-Gigapikselowa panorama Torunia największą panoramą w Polsce

 

Widok panoramy w całości. Zobacz 35-Gigapikselową panoramą w 100% na specjalnie stworzonej interaktywnej stronie - LINK

  

Artyści fotograficy Marek Czarnecki i Jadwiga Czarnecka wykonali największą gigapikselową panoramę w Polsce. Panorama została wykonana z Kępy Bazarowej w Toruniu, z miejsca oddalonego o około sto metrów od pomostu widokowego z lewej strony Wisły. Stworzona 35-gigapikselowa panorama Torunia mieści się w czołówce największych tego typu panoram świata.

Panorama została wykonana aparatem Canon 5DS z matrycą 50 Mpix i obiektywem Canon EF 400 mm, F/2,8L IS III USM i konwerterem dwukrotnie zwiększającym ogniskową obiektywu Extender EF 2x III, co dało rzeczywistą ogniskową 800 mm. Do wykonania panoramy wykorzystaliśmy zrobotyzowaną głowicę panoramiczną GigaPan EPIC Pro. 

Panorama została wykonana z 1700 pojedynczych zdjęć. Wykonanie wszystkich zdjęć w postaci RAW zajęło ponad trzy godziny. Zastosowana ogniskowa 800 mm oraz wymagana bardzo duża głębia ostrości wynikająca z konieczności zmieszczenia w głębi ostrości obiektów oddalonych od siebie o ponad 300 metrów powodowały, że aby zapewnić właściwe parametry ekspozycji, zdecydowaliśmy się na wariant czułości ISO 1600, migawkę 1/640 s oraz przysłonę F29. Dzięki temu uniknęliśmy ryzyka poruszenia aparatu wynikającego z silnego wiatru, jaki nam towarzyszył w czasie sesji zdjęciowej w dniu 18 lipca 2020 roku. Gdybyśmy chcieli wydrukować panoramę, jej wymiar wyniesie 76 metrów długości i 30 metrów wysokości. Stworzona przez nas 35-gigapikselowa panorama Torunia mieści się w czołówce największych tego typu panoram świata. 
Autorzy projektu i fundacja For Photography dziękuje Panu Piotrowi Wieczorkowi z frmy Canon Polska za udostępnienie sprzętu i pomoc w realizacji projektu.

 

Łączenie zdjęć i postprodukcja 35-Gigapikselowej panoramy zajęło kilkanaście dni. Maksymalny wydruk panoramy, jaki można uzyskać przy rozdzielczości 150 dpi, wyniesie 50 metrów długości i 20 metrów wysokości (daje nam to powierzchnię 2280 m2).

 

Umiejscowienie fragmentów panoramy, które poniżej można zobaczyć w 100% powiększeniu: 

 

 


 

35-Gigapikselową panoramę Torunia  

MOŻNA JUŻ KUPIĆ 
W POSTACI WYDRUKÓW CYFROWYCH

w Internetowej Galerii Sprzedaży Fotografii - FotoGallery, w trzech wielkościach: 137 x 61 cm, 97 x 43 cm oraz 69 x 30,5 cm. 

 www fotogallery.eu


 

Zachęcamy do oglądania 35-Gigapikselowej panoramy Torunia na specjalnie do tego celu stworzonej interaktywnej stronie - LINK