Artyści tworzący w obszarze mediów cyfrowych zawsze mogą zaprezentować swoje prace, dostosowując ich rozmiar w komputerze do przestrzeni wirtualnej prezentacji.
Artyści, którzy pozostali w obszarze materialnym swojej twórczości nadal posługują się papierem, płótnem i innymi podłożami, na których powierzchni tworzą za pomocą różnorodnych technik swoje dzieła. Tworzone przez nich dzieła powstają w jednym egzemplarzu lub w przypadku niektórych technik graficznych, w postaci limitowanych ilości egzemplarzy, które jednak ze względu na niedoskonałość sposobu wykonywania kolejnych egzemplarzy, mogą różnić się w szczegółach. Pozbycie się przez Autora swojego dzieła, powoduję, że pozostaje ono jedynie w jego pamięci, a nabywca otrzymuje przywilej obcowania z nim na co dzień.
Jeżeli Autor nie wykonał fotografii lub reprodukcji swojego unikalnego dzieła, to nie ma możliwości jego prezentacji w postaci swojego portfolio. Przy czym wymagania stawiane takiemu portfolio, to zapis cyfrowy możliwy do przesłania e-mailem lub do prezentacji na stronie internetowej. Zapis cyfrowy powinien w takim przypadku maksymalnie wiernie przedstawiać oryginał i być jego cyfrową reprodukcją, a nie tylko poglądowym obrazem. Cyfrowa reprodukcja dzieła to fotografia wykonana aparatem cyfrowym, przy zapewnieniu wierności koloru, kontrastu, wysycenia barw, jak również wyrazistości szczegółów. Oznacza to, że oglądana na certyfikowanym monitorze i porównywana z oryginałem oświetlonym białym światłem musi być taka sama.